Як вибрати якісне вікно? (згідно стандартів України)

Поняття якості є відносним. Купуючи якусь річ, ми завжди хочемо, щоб вона була якісною та прослужила протягом тривалого часу. Не завжди можна оцінити якість з першого погляду, особливо якщо товар є специфічним, а ми не є спеціалістом у ньому. Так часто трапляється при купівлі металопластикових вікон. Всі вони є майже однаковими на вигляд: складаються із пластикового профілю, прозорого скла, металевих елементів закривання та відкривання, гумових вставок. Однак якість таких комплектуючих є різною і при першому контакті невідчутною. Лише після тривалого користування можна зрозуміти – якісне вікно ти придбав чи ні. Також на якість виробу впливає умови, в яких його виробляли та спосіб монтажу.

 

Виробники під час виробництва вікон керуються Державними стандартами України (ДСТУ Б В. 2.6-15:2011) із виробництва вікон та склопакетів, Державними будівельними нормами (ДБН). Комплектуючі, які використовуються, також мають свої ДСТУ. Сертифікати відповідності після проведення ряду лабораторних випробувань видають Органи із сертифікації. Наявність даних сертифікатів у виробника – це одне з найперших, на що варто звернути увагу клієнту.

 

У вікнах середині ПВХ-профілю для жорсткості вставляється армування із оцинкованої сталі або іншого захищеного від корозії профілю. Армуючий метал повинен бути по всьому периметру вікна. Завдяки армуванню вікно не втрачає свою геометричну форму, воно не перекошується та менше піддається вітровому навантаженню. Деякі виробники можуть економити, використовуючи меншу за необхідну кількість шурупів, якими прикріплюється армування до ПВХ-профілю. Їх кількість залежить від розмірів деталі. До армування через ПВХ-профіль кріпляться відкриваючі елементи (фурнітура), які тримають стулку. Якщо навантаження на фурнітуру велике, а армування використане не відповідно, – місця кріплення фурнітури розхитуються.

 

Мінімальна кількість циклів відкривання/закривання вікон, при якій не відбувається зміна розмірів діагоналей стулки, складає 20000разів. Це залежить від якості ПВХ-профілю, міцності зварних швів та використаного армуючого металу.

 

Вікно повинне запобігати втраті тепла, яке виробляється у приміщенні. Держава переймається витратами на енергоресурси, тому останні зміни ДБН стосувалися, зокрема підвищення вимог до теплозбереження вікон та дверей. Вся територія України розділена на кліматичні зони, в яких значення супротиву теплопередачі вікон у житлових приміщеннях має складати 0,75м2 0С/Вт для І кліматичної зони та для ІІ 0,6м2 0С/Вт.

 

Вікна повинні мати звукоізоляційні властивості, які залежать від району розташування будинку. Мінімальний показник звукоізоляції складає 30дБ. У районах із значним шумовим навантаженням повинні використовуватись вікна із підвищеним шумозахистом (встановлювати товстіше або триплекс скло , збільшувати кількість камер у склопакеті, ПВХ-профілю).

 

Зовнішній вигляд вікна повинен відповідати встановленому зразку. Колір має бути однорідним, без кольорових плям. Дефекти на лицьовій поверхні, які розрізняються на відстані не ближче 1м не допускаються. Для запобігання пошкоджень на лицьовій поверхні виробів до моменту початку експлуатації повинна бути захисна плівка. Зазначимо, що для покращення зовнішнього вигляду виробники ПВХ-профілю застосовують у рецептурі домішки, які роблять їх білішими та блискучими. Однак дані елементи впливають на міцність ПВХ і можуть викликати його крихкість. Тому не завжди чим біліший профіль, тим краще.

 

Віконні стулки та замикаючі прилади повинні витримувати визначені статичні та ударні навантаження, пробивні удари – визначеної ваги.

 

У закритому положенні вікна не повинні пропускати вологу та повітря. Для цього використовується фурнітура із притягуванням стулки по всьому периметру та ущільнювач. Ущільнювач повинен бути гнучким та не менше 2-х контурів. Кількість контурів ущільнення залежить від профільної системи. Елітні ПВХ-профілі мають 3-х контурне ущільнення. Для виведення вологи, яка виникає при відкритій стулці на нижній внутрішній частині коробки, в ній робляться отвори. Їх кількість залежить від ширини вікна.

 

Монтаж вікна також має свої вимоги. Визначені можливі матеріали, які можуть використовуватись у монтажі та правильне розміщення точок кріплення віконних конструкцій до проєму. Сам монтаж не можна проводити при температурі менше -150С. Монтаж вікон повинен здійснюватись на спеціальні металеві пластини, використання тонких профілів, що призначені для монтажу гіпсокартону – забороняється. При використанні недозволених засобів для герметизації монтажних швів та невідповідності схемі кріплення в місцях між вікном та стіною може виникати протяг або поява плісняви.

 

Основним показником якості склопакета є збереження його герметичності протягом всього терміну експлуатації. Для збереження герметичності склопакет по периметру повинен мати 2 контури герметизації. Шари герметизації повинні бути суцільними та нерозривними, в середину склопакету не має потрапляти герметизуючий матеріал (герметик). При нерівномірному нанесенні герметика є вірогідність розгерметизації склопакету, що призведе до втрати його придатності. Сам герметик повинен мати Санітарно-епідеміологічні висновки.

 

Скло повинне відповідати ДСТУ, що його регламентує. Поверхня скла у склопакеті має бути чистою, не допускається будь-яке забруднення. Досягти ідеальної чистоти скла можна лише за допомогою автоматизованих миючих машин, які входять у сучасні виробничі лінії.

 

Склопакет повинен утримувати теплозберігаючі властивості при внутрішній температурі приміщення не менше 50С та відносній вологості повітря не більше 60%. При критичних температурах на склопакеті може виникати конденсат.

 

Між листами скла може використовуватись металева, пластикова або комбінована дистанційна рамка. Варто сказати, що показник теплозбереження у пластиковій рамці значно вищий за металеву. В дистанції розміщується водопоглинач для вбирання в себе вологи, що утворюється в середині склопакета. Кількість водопоглинача визначена у технічній документації, але повинна складати не менше 50% об’єму простору дистанційної рамки.

 

Під час встановлення склопакету у віконну раму або стулку скло не повинне торкатися пластику. Залежно від площі скла у визначеному порядку встановлюється відповідна кількість підкладок. Через те, що профіль має властивість під дією температури деформуватись (також у визначених межах), здійснюючи навантаження на склопакет. Тому стикання склопакету та ПВХ-профілю може призвести до тріщини скла.

 

ПВХ-профіль відповідно до ДСТУ поділяється на клас А та клас Б. В основу цієї класифікації покладено товщину лицьової стінки профілю. Для класу А вона повинна бути не менше 2,8мм, для класу Б – не менше 2,5мм.

 

У ДСТУ зазначається необхідність видачі Паспорту на виріб. У Паспорті прописуються комплектуючі, які використані у вікні, технічні показники вікна, інструкція з експлуатації. Зазвичай виробники Паспорт на виріб не видають, тобто порушують умови ДСТУ. Компанії, які надають тривалу гарантію, здебільшого підтверджують її Паспортом.

 

Окрім виробничих можливостей компанії, дізнайтесь відгуки про неї у своїх знайомих, почитайте в Інтернеті. Компанії можна довіряти, якщо вона працює у добре оснащеному офісі, в якому представлено всі зразки виробів, а консультанти є професіоналами. Можете довіряти консультанту, який, наводячи аргументи, переконує Вас замовити дорожче вікно замість дешевого – це відбувається тому, що компанія цінує свою репутацію та не продає дешевше, аби продати та заробити.

 

Цією статтею ми хотіли показати Вам, що вікна є технічно складним продуктом. Їхнє виробництво можливе лише у спеціальних умовах, із використання комп’ютеризованого обладнання. Комплектуючі повинні відповідати всім вимогам, а персонал проходити спеціальні навчання. Це все впливає на зростання ціни та на покращення якісної характеристики вікна.